اپ بازدید مجازی منطقه عملیاتی علقمه برای اندروید

 

اپ بازدید مجازی منطقه عملیاتی علقمه برای اندروید

 

منطقه عملیاتی کربلای ‌4 دارای ارزش و ویژگی‌های مهم سیاسی و نظامی است و می توان آن را مهم‌ترین منطقه عملیاتی در جبهه جنوب دانست. مركز این منطقه، نخلستان‌های اطراف اروندرود- حد فاصل جزیره بلجانیه تا بصره است كه عرض آن 4 تا 5 كیلومتر و طول آن حدود 15كیلومتر می‌باشد.

زمین منطقه عملیاتی نیز دارای نهرها و كانال‌های كشاورزی است كه برای پدافند موقعیت مناسبی دارد و جناحین منطقه نیز از شمال به آب گرفتگی شلمچه و كانال پرورش ماهی و از جنوب به خور زبیر و زمین‌های باتلاقی اطراف آن منتهی می‌شود و دشمن در آن قدرت پاتك ندارد. پس از ده ماه بسيج امكانات و مقدورات كشور و استفاده از تبليغات گسترده و وسيع مبني بر تعيين سرنوشت جنگ در شرايطي كه منابع صنعتي و اقتصادي و مراكز آب و برق كشور هدف بمباران شديد و گسترده دشمن قرار داشت،

اجرای عمليات كربلاي٤ با چهار قرارگاه به نام‌هاي نجف، قدس، كربلا و نوح در دستور کار قرار گرفت و چهار منطقه شلمچه، ابوالخصیب، مقابل ام‌الرصاص و جزیره‌ مینو به این دلیل كه به لحاظ مانور، آتش، عقبه و پشتیبانی به هم وابسته‌اند برای تصرف شهر بصره و تهدید جاده صفوان- بصره در این عملیات انتخاب شد و بر این اساس قرارگاه نجف از شمال پنج‌ضلعی شلمچه تا جزایر بوارین و ام‌الطویله با هدف پیش‌روی در محور شلمچه، قرارگاه قدس با عبور از منطقه ام‌الرصاص- بوارین با هدف پیش‌روی در محور پتروشیمی و ابوالخصیب، قرارگاه كربلا از مقابل جزیره ام‌الرصاص با هدف تأمین كل منطقه و پیش‌روی تا جاده دوم و سوم و قرارگاه نوح با هدف تأمین جناح چپ و پیش‌روی در مقابل جزیره مینو، اجرای عملیات را در شش مرحله بر عهده گرفتند.

عملیات می‌بایست در ساعت 22:30 مورخ 3/10/1365 آغاز شود. به همین خاطر غواص‌ها ساعاتی قبل از شروع عمليات به درون آب رفته و به سمت خط دشمن حركت كردند. در این میان نیروهای دشمن كه كاملا آماده و هوشیار بودند ضمن پرتاب منور، با تیربار و خمپاره به طرف نیروهای خودی شلیك ‌كردند. در مجموع عملیات خارج از كنترل و هدایت فرماندهی قرارگرفته بود و قبل از هر دستوری یگان‌ها با توجه به نوع وضعیت و هوشیاری و عكس‌العمل دشمن به محض رسیدن به ساحل، درگیری را آغاز كردند.

با این حال رمز عملیات"یا محمد رسول الله(ص)" حدود ساعت 22:45 اعلام شد و نیروهای عمل كننده فقط توانستند در جزایر سهیل، قطعه، ام‌الرصاص، ام‌البابی و بلجانیه نفوذ كنند و در برخي مناطق نیز به صورت موضعی رخنه نمایند. در مقابل نیروهای دشمن با  پرتاب پی‌در‌پی منور و اجرای چند مورد بمباران كنار نهر‌عرایض(عقبه برخی از یگان‌ها) و همچنین اجرای آتش مؤثر روی رودخانه اروند، عملاً سازمان غواص‌ها و نیز نیروهای موج دوم و سوم را به هم زد. به طوری كه نیروهای یگان‌های مجاور بعضا پراكنده شده و اغلب نمی‌توانستند روی هدف عمل نمایند. یكی از مناطق حساس عملیات، نوك جزیره ام‌الرصاص بود كه به رغم تلاش بسیاری كه برای تصرف آن انجام شد، به خاطر هوشیاری دشمن امكان ادامه درگیری از میان رفت.

دشمن با شلیك پرحجم تیربار روی آب، از عبور نیروها از تلاقی اروند و کارون جلوگیری كرد چرا كه به خاطر حساسیتی كه دشمن نسبت به ام‌الرصاص داشت، در پدافند آن از 9 رده مانع طبیعی و مصنوعی بهره می‌برد، به طوری كه هرگاه از هر خط عقب رانده می‌شد در خط بعدی كه نسبت به خط قبلی اشراف و تسلط داشت، مقاومت می‌كرد

تونل باد صبا

 

 

تونل باد صبا

تونل باد صبا، تونل بادی عمودی است، که شبیه ساز سقوط آزاد از هواپیما می‌باشد. در این تونل باد هوا با سرعت حدود ۲۳۰ کیلومتر/ساعت از پایین به بالا حرکت می‌کند و افراد بر روی بالشتکی از هوا شناور می شوند. در تونل باد صبا می توان احساس پرواز را در محیطی ایمن تجربه کرد.

مزار شيخ محمدتقي بهلول گنابادي

شيخ محمدتقي بهلول گنابادي در سال ۱۲۷۹ هجري شمسي در روستاي بيلند شهرستان گناباد چشم به جهان گشود. در كودكي به مكتب رفت و به فراگيري قرآن كريم مشغول شد. هشت ساله بود كه حافظ كل قرآن كريم شد. خواندن و نوشتن را در مكتب پدر آموخت و سپس به تحصيل در رشته علوم قديمه پرداخت.

مسجد جامع قزوین

يکي از قديمي‌ترين و زيباترين مساجد ايران مسجد جامع کبير قزوين است. اين مسجد در محله دباغان خيابان شهدا (سپه) واقع شده است. تاريخچه اين بنا مربوط به سال 192ه ق هنگام عزيمت هارون‌الرشيد به خراسان است. او دستور ساخت مسجدي را داد، روايت است که اين مسجد در محل آتشکده دوره ساساني بنا شده است. در سدۀ چهارم صاحب ابن عباد وزير فخرالدوله ديلمي مدرسه‌اي درکنار آن بناکرد و فخرالدوله دستور داد ديواري براي مسجد بکشند، که ناتمام باقي ماند. در سال 393ه ق به علت خرابي مسجد تعميراتي در آن صورت گرفت و تجديد بنا شد.در فاصله سالهاي 500تا 509 ه ق به اين مسجد توسط اميرزاهد،ساختمان مقصوره بزرگ، گنبد، صحن، مدرسه، خانقاه و چاه خانه مسجد اضافه شد. با روي کار آمدن صفويان بخشهاي وسيعي به اين مسجد اضافه شد که مي‌توان به ايوانها، مناره‌ها و اکثر رواقها اشاره کرد. در دوره قاجار نيز مرمتهايي دراين بنا صورت گرفت و در حال حاضر نيز (1388ه ق) بخشهايي از مسجد در دست مرمت است .

 

اين مسجد داراي دو در است که در حال حاضر در ورودي اصلي در شرقي است که از خيابان شهدا وارد مي‌شويم با سردري بسيار مجلل و باشکوه تاريخ ساخت سردر در کتيبه 1074ه ق ذکر شده که به نظر مربوط به زمان شاه عباس دوم است و در زمان رکن‌الدوله پسر فتحعلي شاه نيز اين سردر مرمت شده است.

سپس وارد هشتي مي‌شويم اين قسمت که در سال 1353ه ق بازسازي شده با آجرکاريهاي بسيار زيبا تزئين شده است. پس از عبور از راهرويي به صحن اصلي وارد مي‌شويم که مستطيل شکل است که مساحت آن چهار هزارمتر است که از بزرگترين صحنهاي مساجد ايران به شمار مي‌آيد. داراي چهار ايوان و رواقهاي متعدد است. حوضي بزرگ در مرکز قرار دارد. ايوان جنوبي در زمان شاه عباس دوم ساخته شده که از جهت معماري و کاشيکاري بي نظير است، که متاسفانه ورود به محوطه آن ممنوع و حتي شبستان دوره سلجوقي آن بسته بود. ايوانهاي شرقي و غربي کاشيهايش ريخته و از بين رفته است و ايوان شمالي که با دو مناره بسيار باشکوه جلوه مي‌کند مربوط به دوره شاه تهماسب صفوي مي‌باشد که در دوره قاجار مرمت شده است ارتفاع هر مناره 25متر با کاشيکاريهاي بي نظير است.

بر فراز اين مسجد گنبدي بسيار زيبا يادگار سلجوقيان قرار دارد که از نوع گنبدهاي دو پوش است. نوع معماري اين گنبد به صورتي است که کمتر دچار خرابي و شکست و شکاف شده است.

همانطور که ذکر شد قسمتهايي از اين مسجد متاسفانه يا خوشبختانه بسته است و اجازه بازديد ندارد. شخصاً اعتقاددارم اين مسجد با اين تاريخچه و قدمت توجه و رسيدگي بيشتري مي‌خواهد.